Mi a különbség az eredeti és a "gagyi" között?

2021.06.01

Hogyan tudom megkülönböztetni a jó minőségű nyerget a "gagyi" utánzattól?

Elsőre talán az gondolnánk, hogy ehhez nem kell túl sok ész, hiszen égbekiálltó a különbség. Én is egész eddig erről a jelentős különbségről írtam. A nehézség abban áll, hogy az utángyártott nyergeknél törekszenek rá, hogy külsőségekben minnél jobban hasonlítsanak az eredeti, jó minőségű nyergekre, anélkül, hogy a szükséges szakismerettel rendelkeznének, és hogy a megfelelő anyagokkal dolgoznának.

Ezeken a rossz minőségű nyergeken gyakran igyekeznek "becsomagolni", elrejteni a vázat, mert arra pillantva megfelelő következtetéseket vonhatnánk le. Bár a nyeregváz általában a jó nyergeken sem látható azonnal, de a kengyelszíjaknál rá tudunk látni, ha felhajtjuk az azt eltakaró bőrszárnyat.

Példa:
Nagy a különbség egy nyersbőrrel bevont faváz, jó minőségű műanyag- ill. üvegszállas váz és egy már újonnan is repedezett, silány anyagból gyártott váz között, amiből már most lógnak a meglazult csavarok.

A váz a nyereg egyik, ha nem a legfontosabb alkotórésze, döntően meghatározza a nyereg élettartamát, a lovas és a ló kényelmét.

Tehát a rossz nyergek is optikailag egyre szebbek, de ha kicsit jobban odafigyelünk a részletekre, könnyen felfedezhetünk stilushibákat, oda nem illő dolgokat, jeleket, melyek mutatják, hogy a "gyártó" nincs tisztában vele teljesen, hogy egy westernnyergen minek mi a szerepe.

Példa:
Fordítva felhelyezett kengyelszíjak

Felcserélt heveder-felrántó szíjak

Használhatatlan bujtatók

Régebben az utánzatok névtelenek, márkajelzés nélküliek voltak. Ma már ők is kitalálnak hangzatos neveket, melyek hasonlítanak eredeti, elismert amerikai nyereggyártók és forgalmazók márkajelzéseihez. Ezért mindig óvatos vagyok olyan nevekkel, amiket még nem ismerek, és igyekszem az interneten leellenőrizni őket.

Érdemes megnézni példaul az American Saddlery honlapját, akik legalább három néven
forgalmaznak kitünő nyergeket: Circle A, American Saddlery, Texas Best

Ahogy bevett gyakorlat, hogy a hobbilovasok, ha lovat szeretnének vásárolni, visznek magukkal egy szakértőt, aki remélhetőleg megvédi őket a csalódástól, ugyanígy örülök neki, és jó ötletnek tartom, amikor nyerget venni sem egyedül jönnek hozzám, hanem van ott valaki, aki látott már ilyet.

+36 30 3949 999 telefonszámon valamint arpad.deezsi@gmail.com e-mailen
szívesen adok további tájékoztatást